NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Český LEADER a PRV na LAG Summer Festivalu

Rubriky:Aktuality
lsf2014_2

MAS z České republiky se za podpory MZe a CSV účastnily druhého ročníku LAG Summer Festivalu v Chorvatsku. Akce se odehrála v Biogradu na Moru od 4. do 6. července a za Českou republiku se akce účastnilo přes 30 zástupců z 13 MAS, NS MAS a MZe.

DSC04830

Celou dobu na nábřeží v Biogradu byly prezentovány zemědělské produkty ze všech koutů Chorvatska zastupující jednotlivé MAS. Společně s tímto se prezentovalo formou propagačních materiálů a ochutnávek i 22 MAS z 10 evropských zemí.

DSC04853Český LEADER a PRV prezentovali zástupci české delegace vždy v pátek a sobotu v odpoledních a večerních hodinách. Zájem ze strany účastníků byl o projekty, regionální potraviny či produkty a cíle cestovního ruchu, které mají certifikát regionálních značek. Zástupci MAS z ostatních zemí uvítali prezentaci metody LEADER a její výsledky v rámci PRV 2007-2013 jak formou realizace projektů koncovými žadateli, tak i projekty spolupráce. Logicky jedním z hlavních výsledků takovéto prezentace je právě mezinárodní navázání kontaktů a možná budoucí spolupráce.

DSC04766

Festival oficiálně zahájila v pátek večer náměstkyně ministra zemědělství Davorka Hajdukovic a zdůraznila smysl celé akce, jejímž cílem je při příležitosti setkání MAS podpořit místní výrobce, jednotlivé MAS a také předávat si rozmanité zkušenosti a obtíže se kterými se setkávají zástupci MAS  při své práci v regionech.

DSC04783Cílem festivalu je „propojit zelenou a modrou“, tzn. při jedné příležitosti najít způsob jak spojit místní samosprávu, cestovní ruch, malé a střední podniky, řemeslníky a prodejce zemědělských produktů, kteří prezentují své výrobky a služby ve městě, které je známé jako turistické destinace, uvedl v úvodu akce Ivan Cupic, předseda MAS Laura, nejúspěšnější z 52 MAS v Chorvatsku.

V sobotním dopoledním programu byly semináře pro zástupce MAS na téma „Zkušenosti s prvním rokem implementace opatření 202 (LEADER) prostřednictvím programu IPARD“, které vedl  zástupce chorvatského ministerstva zemědělství. Druhým tématem bylo „Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) jako nástroj kohezní politiky pro místní venkovský, městský a příměstský rozvoj“ v prezentaci Romana Hakena, zpravodaje EHSV v Bruselu.

DSC04817DSC04819

Odpoledne měli zástupci MAS možnost se účastnit fakultativního výletu na ostrov Pašman s prohlídkou místních malých hospodářství a ochutnávkou místních produktů. Závěr festivalu se odehrál v neděli dopoledne za účasti všech zástupců MAS a předání památkových diplomů.

DSC04885

Festival měl asi 20 tisíc návštěvníků a více než 500 vystavovatelů z 66 MAS z Chorvatska a 10 zemí Evropské unie (mimo jiné Slovensko, Makedonie, Slovinsko, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Bulharsko). Organizátoři již avizovali další ročník a NS MAS se bude snažit opět být přítomna a prezentovat výstupy metody LEADER a PRV z České republiky.

MAS, které se akce účastnily jsou Kyjovské Slovácko v pohybu, Místní akční skupina Opavsko, MAS Šluknovsko, MAS Blaník, Brdy – Vltava, Královská stezka, Místní akční skupina Podhostýnska, Místní akční skupina Sdružení Růže, MAS Šternbersko, MAS Hanácké Království, MAS VLTAVA, Region Pošembeří a Místní akční skupina Mezi Úpou a Metují.

OS, využity fotografie účastníků akce

texty částečně z oficiálních zprav z akce viz http://www.lag-laura.hr/2014/07/svecano-otvoren-2-lag-summer-festival/

loga prv

Oficiální fotogalerie organizátorů

 

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.