NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Závěr prázdnin patřil jako již každoročně prezentaci venkova na prestižních agrosalonech Agrokomplex a Země živitelka

Rubriky:Aktuality

Největší zemědělská a potravinářská výstava na Slovensku Agrokomplex 2015 společně s dalšími tematickými výstavami a akcemi se odehrála od 20. do 23. srpna. Vysoká návštěvnost přes 100 000 lidí a všeobecná spokojenost více jak 560 vystavovatelů potvrdila prestiž této slovenské výstavy.

Úspěch zaznamenala také expozice v pavilonu M1, kde se v centrální části prezentovala Národná sieť rozvoja vidieka SR společně s Národní sítí Místních akčních skupin České republiky (NS MAS) zaštiťující prezentaci Celostátní sítě pro venkov za podpory Ministerstva zemědělství České republiky.  Prezentace byla zaměřena na představení Programu rozvoje venkova 2014-2020, příkladů dobré praxe, činnosti místních akčních skupin v České republice a zahraničí a jejich zapojení do rozvoje venkova prostřednictvím realizovaných projektů v rámci strategií nebo projektů spolupráce v České republice i mimo ni.

NS MAS zastupoval předseda Václav Pošmurný společně s tajemnicí Veronikou Foltýnovou. Prezentaci regionálních značek a informace o činnosti místních akčních skupin (MAS) si vzaly za své zástupci MAS Horní Pomoraví a MAS Český sever (dříve MAS Šluknovsko).

P1010483

Fotogalerie z výstavy Agrokomplex 2015

V následujícím týdnu začal v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon Země živitelka v termínu od 27. srpna do 1. září s expozicemi na témata obnova a rozvoj venkova, rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a služby pro zemědělství.

Pavilon Z se již tradičně proměnil v Pavilon VENKOVA s prezentací Celostátní sítě pro venkov, Národní sítě Místních akčních skupin ČR, Spolku pro obnovu venkova ČR, Ministerstva pro místní rozvoj, Národná sieť rozvoja vidieka Slovenské republiky a dalšími partnerskými organizacemi z veřejné a soukromé sféry. Svou účastí se zapojilo přes 40 místních akčních skupin z většiny krajů. Místní akční skupiny ze Slovenské republiky prezentovaly společné projekty spolupráce.

Zahájení Země živitelky v pivovarské zahradě se účastnil prezident Miloš Zeman a ministr zemědělství Marian Jurečka. Sobotní dožínky uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přijela řada tuzemských i zahraničních ministrů a výstavu si nenechali ujít ani mnozí zákonodárci a starostové. Akci využili ke schůzkám také představitelé profesních organizací.

Marian Jurečka zhodnotil letošní sklizeň obilovin jako velice dobrou. Upozornil ale, že hospodářský rok je třeba hodnotit, až je prodáno a zaplaceno. Vyzval obyvatele, aby nakupovali regionální výrobky.

Navzdory tropickému počasí se po pěti letech podařila opět překonat stotisícová hranice návštěvnosti a větší byl také zájem vystavovatelů, kteří prezentovali své regionální výrobky a služby ve venkovské tržnici, kde probíhalo vystoupení tradičního jihočeského folkloru.

P1010723

Země živitelka poskytovala jako každý rok prostor pro setkávání partnerů a odborné semináře, mezi které patřil páteční odborný seminář „Podpora rozvoje venkova v ČR“, pořádaný Spolkem pro obnovu venkova České republiky ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem zemědělství. Dále se uskutečnil diskusní seminář za účasti ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky na téma „Perspektiva českého potravinářství a také seminář „Aktuality z Programu rozvoje venkova 2014 – 2020“, oba byly pořádány Ministerstvem zemědělství. Doprovodným programem bylo představení a křest publikace Sdružení místních samospráv České republiky „Jak se vám líbí náš venkov? Příklady dobré praxe spolupráce obcí v místních akčních skupinách.“

IMG_8010

Ministr zemědělství měl možnost společně s předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milanem Štěchem zhlédnout prezentaci místních akčních skupin a dalších partnerů jako byl Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnosti mladých agrárníků ČR,  při prohlídce pavilonu Z ve čtvrtek, tak také v pátek večer při účasti na sedmém ročníku Večeru venkova, který zahájili společně s předsedou Národní sítě Místních akčních skupin ČR Václavem Pošmurným. Akce se účastnila také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a řada dalších zástupců ministerstev, odborných organizací, jednotlivých místních akčních skupin, obcí a také přátel venkova obecně. V průběhu večera byli oceněni všechny vítězné vesnice soutěže Vesnice roku za posledních 20. let

P1010760   P1010838

P1010741 P1010851

Další ročník veletrhu Země živitelka bude v termínu 25. – 30. 8. 2016

Fotogalerie z výstavy Země živitelka 2015

VF

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.