Projekt podpořený v rámci EHP
„Resilience a adaptace na klimatickou změnu v regionálních strategiích“, projekt zaměřený na rozvoj strategií a opatření pro adaptaci na změnu klimatu.
Zahájení projektu: 1. 1. 2015
Ukončení projektu: 30. 4. 2016
Partneři projektu: žadatel – ZO ČSOP VERONICA, Hogskolen i Oslo og Akershus (HiOA, norská univerzita), Místní akční skupina Opavsko, Vysoká škola báňská- Technická univerzita Ostrava, NS MAS
Za NS MAS hlavní metodik projektu: Ing. Jiří Krist, projektový manažer a organizátor seminářů: Bc. Veronika Foltýnová, pomocný organizátor Mgr. Olga Špiková
Ing. Jiří Krist, hlavní metodik
tel.: +420 724 790 088
email: krist@masopavsko.cz
Bc. Veronika Foltýnová, projektový manažer
tel.: +420 731 656 117
email: v.foltynova@nsmascr.cz
Cíl projektu: hlavním cílem projektu je vytvoření strategie pro začlenění adaptace na klimatickou změnu do regionálního rozvoje venkovských oblastí a pro posílení resilience. Na strategii navazuje metodický postup její konverze do regionální úrovně a implementace v konkrétních podmínkách regionů a mikroregionů v ČR. Projekt je přímo navázán na národní a mezinárodní strategické dokumenty a bude využívat synergii několika typů partnerů na české straně, doplněnou o intenzivní spolupráci se zkušeným a mezinárodně etablovaným norským partnerem.
Aktivity projektu:
1. Komunikace, budování kapacit a diseminace: – cílem aktivity je dosažení stavu, ve kterém budou významní stakeholdeři cílové skupiny dostatečně informováni o probíhající klimatické změně a jejích potenciálních důsledcích včetně dopadů spojených s biodiverzitou. Bude tak vytvořeno informační a organizační zázemí pro tvorbu a realizaci příslušných adaptačních strategií- NS MAS zajistí pilotní seminář určený nejaktivnějším MAS sloužící k upřesnění programu a obsahu následujících workshopů, 10 workshopů v krajích ČR určených zejména pro členy MAS a národní konferenci v gesci VH NS MAS 2016.
2. Formování strategie adaptace na klimatickou změnu na regionální úrovni – aktivita vychází ze stavu vědění a z postojů stakeholderů, zjišťovaných v první aktivitě, ze strategických dokumentů, z kompetencí českých partnerů využívající jejich zkušeností s environmentální bezpečností a řízením rizik, s ochranou životního prostředí a s regionálním rozvojem, a také ze zkušeností norského partnera. Součástí aktivity bude sběr příkladů dobré praxe.
3. Implementace strategie zahrnující analýzy zranitelnosti a navržení adaptačních opatření – na základě vědecky provedených odhadů vývoje klimatické změny a s pomocí vytvořené strategie a metodického postupu adaptovaného na podmínky ČR dosahování zapracování potřebných mechanismů pro podporu adaptačních opatření vůči klimatické změně a posílení resilience společnosti a životního prostředí vůči této změně ve vybraném vzorku regionálních strategií. S využitím vypracované strategie a metodiky a se zapracováním informací z cyklu regionálních seminářů budou provedeny konzultace strategických plánů v nejméně 20 MAS. Součástí aktivity budou konzultace pro implementaci strategie a metodiky ve speciálních podmínkách konkrétních regionů MAS.
Odkazy na další informace:
http://www.veronica.cz/klima/resilience/Gailly_RES_obce_1.pdf
http://www.veronica.cz/klima/resilience/Hollan_climate_resilient.pdf
http://www.veronica.cz/klima/resilience/Krist_Energeticky_potencial_SL.pdf
http://www.veronica.cz/klima/resilience/Prezentace_Krist_Liberec_SL.pdf
http://www.masopavsko.cz/projekty/resilience/
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
Supported by grant from Iceland, Liechtenstein and Norway.
EHP-CZ02-OV-1-017-2014