Pozvánka na seminář – Regiony a měnící se svět. Hrozba nebo příležitost?
TZ z proběhnutých seminářů – Regiony a měnící se svět. Hrozba nebo příležitost?
Jak využít místní zdroje v situaci měnícího se klimatu? Jak snížit škody pomocí dobrého plánování a znalosti místních podmínek? Jak projednat návrhy s místními a jak je promítnout do regionálních strategií? Jak to vše financovat z nových operačních programů?
Cílem semináře je představit možnosti jak proměnit hrozby spojené s klimatickými změnami v příležitost pro regiony na cestě k jejich udržitelnosti a větší soběstačnosti. Semináře ukáží konkrétní opatření, která lze zapracovat do regionálních strategií a rovněž inovativní koncept participativního projednání v regionech.
Seminář je určený členům místních akčních skupin, představitelům samospráv, učitelům škol a dalším aktivním lidem ve venkovských regionech.
Program
1. BLOK
8:30 – 9:00 Registrace a ranní káva
9:00 – 11:00 Co nás čeká s klimatickou změnou a proč je dobré budovat resilienci.
Vstupní přednášky:
Svět se mění, umíme se na to připravit? prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc., Fakulta bezpečnostního inženýrství, VŠB – TU Ostrava.
Nejnovější poznatky o změně klimatu, RNDr. Jan Hollan, Ph.D. Centrum výzkumu globální změny AV ČR, CzechGlobe a Ekologický institut Veronica.logo_spodní_aktual
Projevy změny klimatu v regionech Česka – jaké dopady očekáváme a co již pozorujeme, RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc., ředitel brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Moderovaná debata s přednášejícími prvního bloku, moderuje Ing. Jiří Krist.
11: 00 – 11:30 Přestávka na kávu a občerstvení
2. BLOK
11:30 – 13:00 Jaké jsou možné cesty reakce společnosti na klimatickou změnu a jak je promítnout do regionálních strategií.
Vstupní přednášky:
Adaptace na klimatickou změnu a resilience komunit, prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc., Fakulta bezpečnostního inženýrství, VŠB – TU Ostrava.
Jak promítnout potřebná opatření zmírňování a adaptace na klimatickou změnu do strategií MAS, jak to vše projednat se stakeholdery, Ing. Jiří Krist, NS MAS - prezentace a moderovaná debata.
13:00 – 14:00 Oběd
14:00 – 14:30 Prezentace mobilní výstavy MAREK
14:30 – 15:00 Diskuse, domluva konzultací strategií.
Paralelně:
14:00 – 15:00 Setkání s učiteli škol v regionu, představení soutěže CO2 liga, která proběhne v školním roce 2015/2016.
Výstava MAREK (mobilní autonomní resilientní kontejner)
Součástí semináře je energeticky soběstačná mobilní výstava představující technologie využitelné při přizpůsobení na klimatickou změnu a pro její zmírňování.
Názorná ukázka technologií, pomocí kterých budou vysvětleny principy fungování vybavenosti a infrastruktury odolné proti krizím a adaptované na podmínky probíhající klimatické změny. Hlavní pozornost bude věnována zajištěním energií, vody a možnosti přípravy stravy i v podmínkách ztráty funkčnosti kritické infrastruktury, udržení hygieny a bezpečnosti, odolným informačním a komunikačním technologiím, využívání místních a obnovitelných zdrojů energií udržitelné mobilitě.
CO2 liga je soutěž s tematikou ochrany klimatu pro 2. stupeň základních a středních škol. Soutěž zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice.
Poutavou a neotřelou formou, prostřednictvím soutěžních úkolů a díky „učení prožitkem“ si soutěžící vyzkouší a dozví se, že naši krajinu i společnost čekají vlivem měnícího se klimatu změny, jaké asi budou a jak se na ně mohou připravit. Na vlastní kůži prožijí, jaké by to bylo, kdyby v jejich obci chyběla voda tak, jako je tomu dnes třeba v Barceloně. Zjistí, že lze vyjít i menším množstvím energie při bydlení než jsme zvyklí a jak čelit vlnám veder takovým, jaké byly v Evropě v roce 2003. Vyzkouší si, zda se obejdeme bez potravin přivezených z druhého konce světa či že lze vyměnit čtyři kola auta za své dvě nohy. Budou zkoumat ve škole i doma.
Seminář je pro všechny účastníky zcela zdarma. Po celý den je zajištěno bohaté občerstvení z místní a regionální produkce. Více informací o projektu.
V případě dalších dotazů a registrace kontaktujte: Veronika Foltýnová, v.foltynova@nsmascr.cz, tel: 731 656 117.
Místa konání jednotlivých seminářů v rámci ČR:
26.5. Olomoucký – Sluňákov centrum ekologických aktivit
27.5. Zlínský – Patriot Camp Držková
28.5. Moravskoslezský – Mlýn u Vodníka Slámy
10.6. Karlovarský a Ústecký – Dům Českého Švýcarska
11.6. Středočeský – Pedagogická fakulta v Brandýse nad Labem
17.6. Pardubický – Stanský mlýn
18.6. Královehradecký/Liberecký – Leader FEST2015 v Náchodě
23.6. Jihočeský/Plzeňský – Ranč Hoslovice
24.6. Vysočina – Centrum Eden
25.6. Jihomoravský – Školící středisko Roštěnice-Zvonice