NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

V Rumburku se konala Valná hromada NS MAS ČR

Rubriky:Tiskové zprávy | Štítky:
img

Ve středu 15. března 2012 se v Rumburku v Domě kultury Střelnice konala Valná hromada Národní sítě Místních akčních skupin  ČR. Na programu bylo kromě standardních kroků  jako je zhodnocení činnosti a hospodaření organizace za rok 2011, příprava nového plánu práce a schálení rozpočtu na rok 2012 především diskuse o využití metody LEADER v rámci komunitně vedeného místního rozvoje. Mluvilo se o možném přerodu NS MAS v profesní organizaci, která by se mimo hájení zájmů svých členů, jenž je její hlavní náplní, angažovala také při hodnocení kvality činnosti jednotlivých MAS, a to především v části implementace evropských programů do venkovského prostoru.

„Na rozvoji venkova chceme spolupracovat se všemi organizacemi, které pro venkov pracují. Z oblasti veřejné správy intenzivně  spolupracujeme se Svazem měst a obcí  ČR, se Sdružením místních samospráv  ČR i Spolkem pro obnovu venkova  ČR, s podnikatelské sféry diskutujeme se všemi zemědělskými komorami, svazy a asociacemi stejně jako se Sdružením podnikatelů a živnostníků ČR, z oblasti neziskového sektoru navazujeme spolupráci s Asociací nestátních neziskových organizací ČR. Nebráníme se tedy diskusi s nikým, kdo chce pro venkov to, co potřebuje – učinit z venkova důstojné místo pro život“ řekl Ing. František Winter, předseda NS MAS ČR.

„V současné době  intenzivně  diskutujeme s odpovědnými ministerstvy a   partnery z nevládních organizací a pracujeme na podkladech, které definují možnosti uplatnění metody LEADER nejenom v oblasti budoucího Programu obnovy venkova, ale také v ostatních připravovaných operačních programech. Naším cílem je, aby si venkov o projektech, které se zde mají realizovat, rozhodoval sám. Důraz klademe na zajištění co nejvyššího možného stupně  transparentnosti a patřičných kontrolních mechanismů, abychom minimalizovali rizika zneužití dotaci, korupce a podvodů. Snažíme se využít více než sedmiletých zkušeností s realizací metody LEADER a fungování více než 130 místních akčních skupin, které tvoří široká partnerství na místní úrovni.  Čím více osob do systému vidí a může se v rámci něho zapojovat do rozhodování, tím menší je riziko zneužití prostředků.“ řekl Jan Florian, místopředseda NS MAS ČR.

Venkov, pokud jej chápeme jako území ČR, které pokrývají obce do 25 000 obyvatel (tedy území, kde dle stávajících pravidel Programu rozvoje venkova ČR mohou působit místní akční skupiny, tzv. MAS), v současné době zahrnuje cca 60 % populace ČR a 95 % plochy ČR.

NS MAS je hlavním reprezentantem hnutí LEADER v  České republice. Sdružuje 133 z asi 150 existujících MAS v ČR. Bližší informace naleznete na www.nsmascr.cz.

Přílohy

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.