NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Prezentace českého venkova prostřednictvím MAS na Zemi živitelce

Rubriky:Aktuality, Tiskové zprávy | Štítky:
DSC09560

Závěr letních prázdnin byl již tradičně spojen s prezentací místních akčních skupin (MAS) na mezinárodním agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Celkem výstavu navštívilo  přes 99 tis. milovníků venkova. Jedním ze stěžejních témat výstavy byla obnova a rozvoj venkova pod hlavním mottem „Budoucnost českého zemědělství a českého venkova“, které zahrnuje činnost místních akčních skupin, tvorbu a ochranu krajiny nebo agroturistiku. Na výstavu přijelo celkem přes 539 vystavovatelů, z nichž 32 bylo ze zahraničí a to z 21 zemí světa.

Z pohledu prezentace MAS byl tento rok rekordní. K účasti se přihlásilo 90 MAS, které se prezentovaly samostatně, prostřednictvím svých krajských sdružení či projektů spolupráce. Nově byla prezentace za podpory Celostátní sítě pro venkov situována do pavilonu Z, který je jeden z nejnovějších a jeho zázemí umožnilo mnoho doprovodných jednání a seminářů.

Velký dík patří partnerům, kteří přispěli k úspěšné prezentaci Pavilonu Venkova a k  propagaci metody LEADER. Jmenovitě se jedná o organizace: Ministerstvo zemědělství - Celostátní sít pro venkov, Evropská síť pro venkov (ENRD), Spolek pro obnovu venkova ČR, Národná sieť rozvoja vidieka SR, Národná Sieť Slovenských Miestnych Akčných Skupín, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Národní síť venkovských komunitních škol se sídlem v Borech, o.s. V průběhu výstavy expozici navštívil mimo jiné prezident ČR Václav Klaus, ministr zemědělství Petr Bendl, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský či kardinál Dominik Duka.

Nedílnou součástí expozice byla také prezentace regionálních značek formou venkovského tržiště.  Prostřednictvím 25 stánků se prezentovaly jak regionální produkty a potraviny, tak i například roubené stavby z Jesenicka či regionální zmrzlina z Lužických hor a Máchova kraje.

Na venkovním pódiu probíhal kulturní program, který byl organizován Spolkem pro obnovu venkova. Za finanční podpory Ministerstva pro místní rozvoj vystoupilo celkem 10 souborů a kapel.

V rámci doprovodného odborného programu byly organizovány tři odborné semináře ve spolupráci SPOV, NS MAS ČR, MMR, MZe a Evropské komise. Hned na úvod výstavy proběhl seminář organizovaný SPOV a MZe na téma “Pozemkové úpravy – šance venkova v období 2014+“, který již dle názvu nastínil možnosti tvorby a ochrany krajiny. Druhý den byl již tradičně na programu seminář SPOV a MMR „Podpora rozvoje venkova v ČR“, kde za účasti ministra pro místní rozvoj bylo diskutováno na téma regionálního rozvoje.

Závěr veletrhu byl provázen seminářem, který za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR upořádala NS MAS ČR. Tématem semináře „Venkov po roce 2014 aneb Komunitně vedený místní rozvoj“ byl pohled na budoucí programové období ze strany Evropské komise a MZe v kontextu s návrhy NS MAS ČR.

Země živitelka není jenom o jednáních a předávání zkušeností, je to také možnost k neformálnímu setkání, diskutování a také navázání kontaktů a možností spolupráce. K takovýmto příležitostem byl již počtvrté uspořádán Večer venkova. Letošní ročník byl výjimečným v tom, že se ho po celou dobu účastnil i ministr zemědělství Petr Bendl, který přátelskou atmosféru podtrhl i svým hudebním vystoupením s kapelou GRÝN, která celý večer příjemně naladila ve stylu folk a country. Během večera mohli návštěvníci ochutnat vína Dolní Moravy, pivo severní Moravy a raut z regionálních produktů a potravin z celé ČR.

Součástí programu bylo také vyhlášení soutěže “Nejkrásnější fotografie z území MAS”. Vyhlášení bylo provedeno za účasti náměstka ministra zemědělství Martina Hlaváčka.  Absolutním vítězem byla vyhlášena fotografie z území MAS Prostějov venkov o.p.s. „Vypuštěná přehrada aneb konec vodníka na Plumlově?“. Zástupci vítězné MAS byl předán diplom a věcná cena.

V závěru lze konstatovat, že letošní 39. ročník se díky vysoké návštěvnosti opět vydařil a prezentace MAS měla úspěch jak z pohledu návštěvníků, tak i organizátorů.

Přílohy

Komentáře

Trackbacky/Pingbacky

  1. Na Zemi živitelce se opět představí MAS z celé republiky | NS MAS ČR - 19.8.2013

    [...] Více o prezentaci MAS v minulém roce 2012 najdete na http://nsmascr.cz/tiskove-zpravy/2012/prezentace-mas-na-zemi-zivitelce/ [...]

  2. MAS Říčansko, o.p.s. - 23.8.2013

    [...] Více o prezentaci MAS v roce 2013 najdete na http://nsmascr.cz/tiskove-zpravy/2012/prezentace-mas-na-zemi-zivitelce/ [...]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.