NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Místním akčním skupinám není lhostejná budoucnost venkova – LeaderFEST

Rubriky:Tiskové zprávy
image001

Velké Meziříčí se stalo na dva dny místem pro setkání zástupců místních akčních skupin a dalších příznivců venkova, pracujících metodou LEADER. Místní akční skupiny z České republiky, Slovenska, Polska, Chorvatska a Litvy diskutovaly na téma budoucnosti metody LEADER po roce 2014 v návaznosti na vzdělávání, partnerství a spolupráci všech aktérů ve venkovském prostoru.

img_5305

Slavnostní zahájení již čtvrtého ročníku LeaderFESTu proběhlo ve čtvrtek 20. června těsně před polednem v doslova rozžhaveném centru města. Úvodní slova pronesli ředitel MAS Most Vysočiny Milan Dufek, starosta a místostarosta města Velké Meziříčí a radní Kraje Vysočina. Dále navázal uvítáním hostů a účastníků „otec“ myšlenky LeaderFESTu Jiří Krist a František Winter, předseda pořádající organizace Národní sítě Místních akčních skupin ČR. Za Ministerstvo zemědělství uvítala přítomné Zuzana Dvořáková, vedoucí Celostátní sítě pro venkov, jejímž cílem je propojovat aktivní subjekty na venkově a být platformou pro předávání zkušeností, navazování kontaktů a prezentací Programu rozvoje venkova.

Se svými zdravicemi přispěli Jiří Vačkář za Ministerstvo pro místní rozvoj, Zdena Švaříčková za Spolek pro obnovu venkova ČR, František Eliáš za Národní síť venkovských komunitních škol a František Němec za Společnost mladých agrárníků ČR. LeaderFESTu se také účastnili zástupci z řad Státního zemědělského intervenčního fondu, Národnej siete rozvoja vidieka SR a Národnej Siete Slovenských Miestnych Akčných Skupín.

Po zahájení se již rozběhla programem naplánovaná vlna diskuzí, přednášek a také individuálních setkání nad aktuálními tématy a problémy, které místní akční skupiny řeší v návaznosti na tvorbu svých integrovaných strategií pro období 2014-20. I přes velice horké počasí se na akci sešlo na dvě stě účastníků, kterým není lhostejná budoucnost venkova v územích, kde se snaží zapojením místní komunity pokračovat nebo nastartovat myšlenku LEADER a praktikovat její základní principy partnerství.

Splněným cílem setkání bylo zjistit a diskutovat nové možnosti pro zapojení MAS společně s orgány a organizacemi, které jsou za tvorbu operačních programů odpovědné. Současně se také povedlo vznést alternativní myšlenky do společných úvah formou přednášek s odborníky s trochu jiným pohledem na venkov a jeho možnosti rozvoje. O to se postaral např. filosof Stanislav Komárek se svým osobitým pohledem na úlohu vzdělávání na venkově nebo Ctirad Hemelík, zástupce Nadace Karla Janečka představením programu ProRegiony. Nabytý dvoudenní program byl protkán pásmy hudebních a divadelních představení, jarmarkem s ukázkami řemesel a doplněn prezentací místních akčních skupin a venkovských komunitních škol ve velkoplošném stanu na náměstí.

Účastníci se ani nenadáli a již se loučili v pátečních odpoledních hodinách s vidinou setkání na pátém ročníku, který bude pořádán na základě již známého klíče česko-slovensko-polského partnerství na jaře 2014 v Polsku.

Prezentace a závěry budou zveřejňovány zde.

Akce byla pořádána za podpory Ministerstva zemědělství v rámci aktivit Celostátní sítě pro venkov a Kraje Vysočina.

Přílohy

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.