NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Zemědělské veletrhy Země živitelka a Agrokomplex oslavily 40 let. Nechyběli ani aktéři venkova z MAS

Rubriky:Tiskové zprávy
DSC_0478

Poslední dva týdny prázdnin byly v České republice i na Slovensku ve znamení oslav 40. výročí zemědělských výstav.

První své jubileum oslavila od 22. do 25. srpna mezinárodní zemědělská a potravinářská výstava Agrokomplex v Nitře. Národní síť MAS ČR se prezentovala společně s Celostátní sítí pro venkov v pavilonu M1 v rámci expozice slovenských MAS, Národní sítě rozvoje venkova SR a MAS z Maďarska a Rakouska.DSCN2714 „Prezentaci oživilo promítání filmů o Programu rozvoje venkova a představení příkladů dobré praxe. Návštěvníci měli možnost ochutnat regionální potraviny a produkty z Ústeckého a Olomouckého kraje,“ přiblížila tajemnice NS MAS Olga Špiková.

Na prezentaci MAS v Nitře volně navázal v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon Země živitelka, největší tuzemská výstava zaměřená na zemědělství a rozvoj venkova. Slavnostního otevření se ve čtvrtek 29. srpna zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Během své návštěvy zavítal také do pavilonu „Z“, který byl zasvěcen venkovu, metodě LEADER a PRV.

IMG_8961Prezentaci osobně podpořilo na 85 MAS ze všech krajů naší republiky. Expozici doplnilo venkovní představení regionálních výrobků, produktů a potravin. V rámci moderovaných rozhovorů představili zástupci ministerstva zemědělství, ministerstva pro místní rozvoj, Spolku pro obnovu venkova, NS MAS ČR, zahraniční partneři ze Slovenska i aktéři jednotlivých MAS celé spektrum informací o venkově jako je PRV, vývoj metody LEADER, regionální značení nebo zajímavé projekty spolupráce. „Rozhovory s účastníky výstavy byly letos novinkou a umocnily celé dění v Pavilonu venkova,“ pochvalovat si předseda NS MAS František Winter.

DSC_0478Velmi příjemným oživením bylo rovněž vystupování cimbálové muziky Friška z Kyjova, která hrála a zpívala v pravidelných intervalech. „Hráli jsme u stánků Kyjovské Slovácko v pohybu a Jihomoravského kraje, ale nejlepší byl páteční Večer venkova, kde jsme zůstali i po jeho skončení a hráli a zpívali s ostatními,“ svěřil se primáš David Vašulka s tím, že příští rok přijedou nasávat atmosféru a těšit návštěvníky folklorem určitě zase. Jejich produkci podpořil Jihomoravský kraj.

Země živitelka 074Páteční den se celý linul ve znamení setkávání a vzdělávání. Seminář MMR, MZe a SPOV zaměřený na podporu rozvoje venkova v ČR a pozemkové úpravy v období 2014+ navštívilo na 130 zástupců obcí, MAS a odborné veřejnosti. Například zástupce Svazu měst a obcí Ivan Černý prezentoval nový projekt na podporu meziobecní spolupráce a vytvoření pilotních společenství obcí. V celé zemi nyní existuje 564 dobrovolných svazků obcí (DSO), je rozdělena na 205 správních obvodů obcí s rozšířenou působností (ORP) a působí zde 175 místních akčních skupin (MAS).

Na vlnu informací ze semináře navázal Večer venkova, neformální společenské setkání s možností degustace vín, ochutnávkou regionálních produktů a také diskuzí, tancem a přátelským posezením.

Sobota byla tradiční oslavou národních dožínek. V pivovarské zahradě zahájil celodenní oslavy premiér Jiří Rusnok v doprovodu ministra zemědělství Miroslava Tomana a dalších členů vlády. Neděle zase přinesla osvětu k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí v rámci Ekologického dne, který pořádaly jihočeské MAS.

DSC_0463Výstavu navštívilo na sto tisíc lidí, trvala šest dní a skončila v úterý 3. září. Své výrobky a služby představilo na 600 vystavovatelů ze 21 zemí. Již při ukončení začaly pořadatelské organizace CSV, NS MAS a SPOV plánovat další ročník, který by měl být opět koncem prázdnin 2014.

Fotogalerie Agrokomlex.

Fotogalerie Země živitelka.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář