NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Zemědělské veletrhy Země živitelka a Agrokomplex oslavily 40 let. Nechyběli ani aktéři venkova z MAS

Rubriky:Tiskové zprávy
DSC_0478

Poslední dva týdny prázdnin byly v České republice i na Slovensku ve znamení oslav 40. výročí zemědělských výstav.

První své jubileum oslavila od 22. do 25. srpna mezinárodní zemědělská a potravinářská výstava Agrokomplex v Nitře. Národní síť MAS ČR se prezentovala společně s Celostátní sítí pro venkov v pavilonu M1 v rámci expozice slovenských MAS, Národní sítě rozvoje venkova SR a MAS z Maďarska a Rakouska.DSCN2714 „Prezentaci oživilo promítání filmů o Programu rozvoje venkova a představení příkladů dobré praxe. Návštěvníci měli možnost ochutnat regionální potraviny a produkty z Ústeckého a Olomouckého kraje,“ přiblížila tajemnice NS MAS Olga Špiková.

Na prezentaci MAS v Nitře volně navázal v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon Země živitelka, největší tuzemská výstava zaměřená na zemědělství a rozvoj venkova. Slavnostního otevření se ve čtvrtek 29. srpna zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Během své návštěvy zavítal také do pavilonu „Z“, který byl zasvěcen venkovu, metodě LEADER a PRV.

IMG_8961Prezentaci osobně podpořilo na 85 MAS ze všech krajů naší republiky. Expozici doplnilo venkovní představení regionálních výrobků, produktů a potravin. V rámci moderovaných rozhovorů představili zástupci ministerstva zemědělství, ministerstva pro místní rozvoj, Spolku pro obnovu venkova, NS MAS ČR, zahraniční partneři ze Slovenska i aktéři jednotlivých MAS celé spektrum informací o venkově jako je PRV, vývoj metody LEADER, regionální značení nebo zajímavé projekty spolupráce. „Rozhovory s účastníky výstavy byly letos novinkou a umocnily celé dění v Pavilonu venkova,“ pochvalovat si předseda NS MAS František Winter.

DSC_0478Velmi příjemným oživením bylo rovněž vystupování cimbálové muziky Friška z Kyjova, která hrála a zpívala v pravidelných intervalech. „Hráli jsme u stánků Kyjovské Slovácko v pohybu a Jihomoravského kraje, ale nejlepší byl páteční Večer venkova, kde jsme zůstali i po jeho skončení a hráli a zpívali s ostatními,“ svěřil se primáš David Vašulka s tím, že příští rok přijedou nasávat atmosféru a těšit návštěvníky folklorem určitě zase. Jejich produkci podpořil Jihomoravský kraj.

Země živitelka 074Páteční den se celý linul ve znamení setkávání a vzdělávání. Seminář MMR, MZe a SPOV zaměřený na podporu rozvoje venkova v ČR a pozemkové úpravy v období 2014+ navštívilo na 130 zástupců obcí, MAS a odborné veřejnosti. Například zástupce Svazu měst a obcí Ivan Černý prezentoval nový projekt na podporu meziobecní spolupráce a vytvoření pilotních společenství obcí. V celé zemi nyní existuje 564 dobrovolných svazků obcí (DSO), je rozdělena na 205 správních obvodů obcí s rozšířenou působností (ORP) a působí zde 175 místních akčních skupin (MAS).

Na vlnu informací ze semináře navázal Večer venkova, neformální společenské setkání s možností degustace vín, ochutnávkou regionálních produktů a také diskuzí, tancem a přátelským posezením.

Sobota byla tradiční oslavou národních dožínek. V pivovarské zahradě zahájil celodenní oslavy premiér Jiří Rusnok v doprovodu ministra zemědělství Miroslava Tomana a dalších členů vlády. Neděle zase přinesla osvětu k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí v rámci Ekologického dne, který pořádaly jihočeské MAS.

DSC_0463Výstavu navštívilo na sto tisíc lidí, trvala šest dní a skončila v úterý 3. září. Své výrobky a služby představilo na 600 vystavovatelů ze 21 zemí. Již při ukončení začaly pořadatelské organizace CSV, NS MAS a SPOV plánovat další ročník, který by měl být opět koncem prázdnin 2014.

Fotogalerie Agrokomlex.

Fotogalerie Země živitelka.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.