NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

MODLITBA ZA DOMOV VENKOV FANDÍ RODINĚ

Rubriky:Tiskové zprávy
MZD-2014-A4.indd

MODLITBA ZA DOMOV je třídenní program na počest dne vzniku samostatného československého státu 28.října. Program již po šesté spolupořádaly, jako partner Ekumenické rady církví, i místní akční skupiny České republiky. Duchovně-kulturní festival i konference MAS se setkala s velmi příznivými ohlasy z řad odborné veřejnosti.

 Modlitba za vlast

Letošní program započala dne 27.října 2014 ekumenická slavnost v katedrále sv. Víta a Vojtěcha v Praze. V průběhu večera představitelé Magistrátu hl. města Prahy, samospráv, členové MAS, zástupci záchranných sborů ČR, reprezentanti církví ČR a další hosté vyslechli modlitby a přímluvy za naši vlast a také poděkování za práci.
Poté následoval koncert ANTONÍN DVOŘÁK, SVATÁ LUDMILA, OP. 71- oratorium o třech dílech pro sóla, sbor a orchestr na text Jaroslava Vrchlického. Vystoupili Katedrální sbor Cantores Gradecenses,  Severočeský filharmonický sbor Česká Lípa-Liberec a Orchestr a sbor Divadla F. X. Šaldy Liberec

 Rodina mi dává kořeny i křídla

Kulturně-duchovní festival a přímý přenos ČT2 proběhly následujícího dne 28.října 2014.
V 9.30 v kapli Komunitního centra matky Terezy zahájila společná modlitba 15 církví, od 10 hodin pak probíhal pestrý program pro celou rodinu: divadlo pro děti „Princ Egyptský“, výtvarné dílny a duchovní zastavení, koncert mladé skupiny The Neons a recitál známých sourozenců Hany a Petra Ulrychových s kapelou Javory Beat. Byla také vyhodnocena výtvarná soutěž „Rodinný portrét“, kterou vyhlásila již v červnu ERC ČR a NS MAS ČR. Ceny v podobě volných rodinných vstupenek do soutěže věnovaly hrady a zámky a muzea z celé ČR, které spolu s místními akčními skupinami podporují vlastenectví a úctu ke kulturnímu dědictví naší republiky. Na několik stovek návštěvníků čekala také doprovodná výstava realizovaných projektů „Má vlast“ a řada stánků s nabídkou regionálních produktů, výrobků chráněných dílen a knížek s duchovní tematikou

 Celá akce pak vyvrcholila přímým přenosem České televize z pražského kostela Nejsvětějšího srdce Páně na nám. Jiřího z Poděbrad. V komponovaném pořadu vystoupila řada známých osobností: Max Kašparů, Veronika Žilková, Rut Kolínská, Vladimír Kořen a další. O hudební doprovod se postaral Spirituál Kvintet v jedinečném spojení s Musicou Bohemicou. Moderovali Martina Kociánová a Dušan Hejbal. Záznam televizního pořadu z letošní Modlitby za domov naleznete na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10745726437-modlitba-za-domov

modlitba_moderatori

 Venkov fandí rodině

Konference „Venkov fandí rodině“ v pondělí 3.11.2014, která se konala pod záštitou Národní sítě MAS ČR, uzavřela třídenní oslavy. V reprezentačních prostorách Arcibiskupského paláce v Praze vystoupili s příspěvky o podpoře rodiny na venkově a prorodinných strategií významní hosté.

Konferenci zamyšlením nad tématem otevřeli pod vedením moderátorů Daniela Kvasničky a Lídy Třeštíkové známé osobnosti – Jan Hartl, sociolog, Helena Langšádlová, poslankyně a Petra Michalová, metodička Národního centra pro rodinu. Téma existence národní strategie pro rodinu a současné podpory či nepodpory pro-rodinných opatření v rámci naší vlasti vneslo již v první hodině atmosféru otevřeného fóra. Kromě panelistů se velmi aktivně zapojovali i hosté z hlediště a nastávaly zajímavé diskuze.

Postřehy z praxe pak navázali druhým blokem starostové Středočeských vesnic roku 2011 – J. Smotlachová, Hlavenec, 2012 – P. Halada, Kamýk nad Vltavou a 2014 – V.Michalik, Dolní Břežany a starosta M. Kupka z Líbeznic. Hovořili především o otevřenosti úřadu, komunitní práci a zájmu pracovat s lidmi a pro lidi. Třetí část konference byla věnována praktické podpoře rodin na venkově různými subjekty a pohled na konkrétní projekty. Vystoupila Rut Kolínská, zakladatelka a prezidentka Sítě mateřských center, Markéta Dvořáková z MAS Brdy Vltava a dva duchovní – Bronislav Matulík z Církve bratrské a Josef Hurt z římskokatolické farnosti Kryry. Tato část přinesla nejbouřlivější debatu.

konference_blokii_starostove

Jako se již stává tradicí, závěr konference patřil zástupcům médií. Deník Referendum zastupovala Saša Uhlová, z Respektu přišli Ondřej Nezbeda a Hana Čápová, z Katolického týdeníku Alena Scheinostová a za Českou televizi Petr Vizina. Praktické rady jak „prorazit“ do médií i s dobrými zprávami a debata o tom, kde je místo médií, uzavřely velmi mile celé odpoledne.

 Přítomní hosté – zástupci MAS, starostové obcí, odborná veřejnost, zástupci ministerstev i představitelé církví, aktivně také diskutovali a to nejen na přednášená témata, ale také nad možnosti rozvoje venkova po roce 2014. Posluchači, kterých bylo letos víc než osmdesát, pak zůstávali až do pozdního večera v družných hovorech při bohatém občerstvení.

Celá třídenní akce proběhla pod záštitou manželky prezidenta ČR, paní Ivany Zemanové.

V partnerství pořádaly Ekumenická rada církví ČR, Arcibiskupství pražské a Národní síť Místních akčních skupin ČR. MAS Říčansko, hlavní organizátor za stranu MAS, se již s vámi těší na další ročník. Zapište si už nyní do kalendáře – 28.10.2015 se těšíme nashledanou!

Mgr. Ludmila Třeštíková
hlavní manažerka Modlitby za domov
MAS Říčansko o.p.s.

 

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.