NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

S koncem letních prázdnin je spojena prezentace venkova na prestižních agrosalonech Agrokomplex a Země živitelka

Rubriky:Tiskové zprávy

Největší zemědělská a potravinářská výstava na Slovensku Agrokomplex 2014 společně s dalšími tematickými výstavami a akcemi se odehrála od 21. do 24. srpna. Vysoká návštěvnost, skoro 110 000 lidí, a všeobecná spokojenost více jak 520 vystavovatelů potvrdila prestiž této výstavy. Úspěch zaznamenala také expozice v pavilonu M1, kde se v centrální části prezentovala Národná sieť rozvoja vidieka SR společně s Národní sítí Místních akčních skupin zaštiťující Celostátní síť pro venkov a Ministerstvo zemědělství ČR. Prezentace byla zaměřena na přestavení Programu rozvoje venkova, příkladů dobré praxe, činnosti místních akčních skupin v České republice a jejich zapojení do rozvoje venkova prostřednictvím realizovaných projektů v rámci jejích strategií nebo projektů spolupráce.

p1190934

V úvodní den veletrhu navštívil expozici ministr zemědělství Marian Jurečka společně s velvyslankyní České republiky pro Slovenskou republiku Livií Klausovou. Národní síť Místních akčních skupin (NS MAS) představila nový tištěný materiál o metodě LEADER a komunitně vedeném místním rozvoji s ohledem na jeho implementaci v budoucím programovém období 2014-2020. Součástí se stala i prezentace českých regionálních potravin a produktů.

p1190955

V následujícím týdnu začal v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon Země živitelka s expozicemi na témata obnova a rozvoj venkova, rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a služby pro zemědělství. Pavilon Z se již tradičně proměnil v Pavilon VENKOVA s prezentací Celostátní sítě pro venkov, Národní sítě Místních akčních skupin, Spolku pro obnovu venkova a dalších českých a zahraničních partnerů, jako je například Národná sieť rozvoja vidieka SR. Do expozice se zapojilo 83 MAS ze všech krajů a 2 MAS ze Slovenské republiky, které prezentovaly převážně společné projekty spolupráce.

Ve čtvrtek veletrh zahájil prezident Miloš Zeman, který během svého projevu pochválil vládu a připojil se k ministru zemědělství s válkou proti obchodním řetězcům. I přes nepřízeň počasí se na českobudějovické výstaviště sjelo na 90 tisíc účastníků. Ti měli možnost ochutnat a zakoupit si regionální potraviny a produkty ve venkovní tržnici, ke které přiléhalo pódium s vystoupením tradičního jihočeského folklóru.

_MG_7519

Země živitelka poskytuje prostor pro setkávání a odborné semináře, kdy NS MAS ve spolupráci s Asociace malých a středních podniků a živnostníků zajišťovala páteční diskuzi na téma Rodinné firmy a sobotní prezentaci projektů pro začínající podnikatele (SVOU CESTOU), řemeslníky (FANDÍME ŘEMESLU!) a ženy (PODNIKAVÁ ŽENA). Tradiční místo v pátečním odborném programu patří semináři, který pořádají Spolek pro obnovu venkova (SPOV), ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo zemědělství v prostorách pavilonu Z. O jeho zahájení se postaral ministr zemědělství Marian Jurečka. Následovaly příspěvky k budoucím operačním programům. O IROP informovala náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a o společné zemědělské politice referovala náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková. Všechny prezentace jsou dostupné na webu NS MAS ČR a SPOV ČR.

Ministr zemědělství měl možnost zhlédnout prezentaci MAS jak při prohlídce pavilonu ve čtvrtek společně s předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milanem Štěchem, tak v pátek večer při účasti na šestém ročníku Večeru venkova, který zahájil společně s předsedou NS MAS ČR Františkem Winterem. Akce se účastnili zástupci ministerstev, odborných organizací, jednotlivých MAS a také přátelé venkova obecně. V průběhu večera byl vyhlášen vítěz fotografické soutěže, kterou pořádala Celostátní síť pro venkov. Diváckou cenu získala fotografie Andrei Jarošíkové s názvem Na věky věků. Výsledky jsou dostupné na portálu Procházka po českém venkově.

10272739_640711956044903_2198739333790498667_o

Fotogalerie

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.