NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Evropský venkovský parlament

Rubriky:Aktuality, Tiskové zprávy
evp_2

Ve dnech 4. – 6. listopadu se v rakouském Schärdingu sešlo 240 zástupců venkovských komunit ze 40 evropských zemí, aby na druhém Evropském venkovském parlamentu schválili ambiciózní Manifest. V něm delegáti vyzvali k plnému uznání práv venkovských komunit na kvalitu života a životní úroveň srovnatelnou s městem, a na plné účasti v politických procesech na všech úrovních.

Manifest vychází z národních kampaní proběhnuvších ve 40 evropských zemích, kterých se zúčatnily tisíce venkovských obyvatel, a řeší 30 klíčových otázek rozvoje venkova.

Manifest vyzývá k obnově rovnoprávného partnerství mezi občany a vládami. Lidé žijící na venkově jsou oprávněni jednat ve prospěch vlastního blaha a oprávněně požadují na vládách všech úrovní, včetně evropských institucí, aby toto partnerství efektivně naplňovaly.

Evropský venkovský parlament vyzval Evropskou unii, aby provedla revizi stavu venkovských oblastí v rámci EU. Výsledky této revize by se měly odrazit ve zvýšeném zaměření na venkovské oblasti v rámci všech příslušných programů a fondů EU. Kampaň Evropský venkovský parlament bude pokračovat v průběhu příštích dvou let s cílem ovlivnit přípravu politik pro období po roce 2020.

Účastníci Evropského venkovského parlamentu byli svědky toho, že městem Schärding, ve kterém se shromáždění konalo, prochází denně do sousedního Německa na 2 tisíce uprchlíků. Pro mnoho venkovských oblastí  by mohla být možnost integrace uprchlíků a nově příchozích příležitostí k rozvoji cestou vytváření nových pracovních míst, investic do bydlení, služeb a infrastruktury. Evropský venkovský parlament v tomto ohledu vyzývá ke vstřícnému postoji a solidaritě mezi národy.

Národní delegáti Evropského venkovského parlamentu budou požadavky Manifestu ve spolupráci s národními a evropskými partnery prosazovat a komunikovat a úrovni národních a regionálních vlád a institucí.

Další informace lze nalézt na adrese www.europeanruralparliament.com

Manifest v českém jazyce je ke stažení zde.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.