NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Večer venkova na výstavě Země Živitelka nabídl i „ochutnávku“ regionů

Rubriky:Aktuality, Tiskové zprávy
logo-mini

Nejen společenskou událostí, ale také „ochutnávkou“ regionů byl letošní tradiční Večer venkova na 43. ročníku výstavy Země Živitelka v Českých Budějovicích. Pořádala ho Národní síť Místních akčních skupin ČR (NS MAS) ve spolupráci s Celostátní sítí pro venkov, Ministerstvem zemědělství ČR a Spolkem pro obnovu venkova ČR. Návštěvníkům nabídl krajové speciality z různých koutů republiky.

Daňčí guláš nebo rybí speciality na Večer venkova pomohlo zajistit Krajské sdružení NS MAS Jihočeského kraje. Jeho zástupkyně Milada Vopálková uvedla, že připravili komentované ochutnávky, během nichž producenti představili své výrobky, které získaly některé z ocenění, nebo které byly nově uvedeny na trh. „Vstupní suroviny u všech jsou vždy místní,“ poznamenala. Jihočeši připravili také výzdobu na Večer venkova, konkrétně dožínkové věnce, které vyrobili klienti chráněné dílny Chelčický domov sv. Linharta.

Uzené hovězí, Hynčickou klobásu, polosuchý salám Taurus nebo hovězí párky na Večer venkova dodala zemědělská společnost MARWIN, v.o.s., která hospodaří v oblasti Hanušovické vrchoviny a předhůří Jeseníků. Na přibližně 1 300 hektarech mimo dosah znečištění průmyslovými provozy chová hovězí dobytek, ovce a koně, a to v souladu s jejich přirozenými potřebami. Firma je držitelem certifikátu EU – chov v BIO kvalitě a certifikát BIO má i její hovězí a jehněčí maso. „Chtěli jsme přiblížit lidem naši činnost, vybudovali jsme jatka a nabízíme hovězí bio vyzrálé maso. Každý zemědělec by měl ukázat, že jeho činnost není jen o tom, že bere dotace,“ řekl ředitel firmy František Winter. Problémem podle něj může být cena jejich produktů, která je ve srovnání s masem z konvenčních chovů vyšší, ale kvalitou ho výrazně předčí.

Podle tajemnice NS MAS Veroniky Foltýnové se Večer venkova už tradičně nesl ve znamení prezentace regionální produkce. „Kromě centrálního rautu tam bylo sedm samostatných stánků, v nichž se představily místní akční skupiny, kraje, mikroregiony i regionální značky. Nabízely sýry, uzeniny, slané a sladké pečivo, čokoládové pralinky, máslové trubičky a jablečný mošt. K ochutnání bylo také cibulové pivo, židovské cukroví nebo pražené oříšky,“ uvedla Veronika Foltýnová.

Země živitelka je jedinou výstavou v republice, která zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor. V posledních letech nabývá na stále větším významu potravinářská výroba, která propojuje linii český výrobce – český zpracovatel – český distributor – český spotřebitel. Prezentace kvalitních českých potravin zůstává i nadále jednou z hlavních priorit výstavy. Návštěvníci mají možnost ochutnat i zakoupit za zvýhodněné ceny potraviny s národní značkou kvality KLASA, potraviny vyrobené v českých regionech z českých surovin a oceněné v regionálních soutěžích jednotlivých krajů značkou kvality „Regionální potravina“, „Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR“, „Chutná hezky Jihočesky“ a značkou „Naše Bio“.

jt

Regionalni potraviny stanek   Vecer venkova

Přiložené fotografie jsou z archivu NS MAS. Na fotografii ze zahájení Večera venkova jsou zleva: náměstek ministra zemědělství Jiří Šír, ředitel Výstaviště České Budějovice, a.s. Leoš Kutner a předseda NS MAS Václav Pošmurný.

 

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.