NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

LeaderFEST 2017 aneb Venkov tradičně i nově

Rubriky:Aktuality, Tiskové zprávy
logo_LeaderFEST_2017

Hlinsko se stalo na dva dny místem pro setkání zástupců místních akčních skupin a dalších příznivců venkova, pracujících metodou LEADER. Místní akční skupiny z České republiky, Polska, Slovenska, Gruzie, Rakouska a dalších zemí se v diskuzích vrátily k podstatě metody LEADER. Setkání sloužilo k výměně zkušeností, přátelským setkáním aktérů venkova, navázání spolupráce a představení příkladů dobré praxe ve venkovském prostoru.

Slavnostní zahájení již šestého mezinárodního setkání LeaderFEST 2017 Hlinsko aneb „Venkov tradičně i nově“ proběhlo ve středu 31. května dopoledne, přítomné přivítal předseda MAS Hlinecko, jež byla hlavní organizátorem celé akce, Ing. Martin Pavliš , otec myšlenky LeaderFESTu a zároveň předseda Národní sítě Místních akčních skupin České republiky, Ing. Jiří Krist, starosta města Hlinska Miroslav Krčil, DiS. a člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Ing. Václav Kroutil.

Po zahájení se již rozběhla programem naplánovaná vlna workshopů, diskuzí a také individuálních setkání nad aktuálními tématy hlavně vysokého zpoždění procesu schvalování Strategií komunitně vedeného místního rozvoje, Projekty spolupráce Místních akčních skupin, zkušenostmi s prvními výzvami Místních akčních skupin v Operačních programech nebo tvorbou Interních postupů, ve kterých jsou popsány lhůty, odpovědnost a postup činnosti uvnitř Místních akčních skupin.

Celou středu na Betlémě mezi roubenými chaloupkami probíhal doprovodný kulturní program v podobě jarmarečních stánků nabízejících regionální a místní produkty a výrobky Regionálních značek. Návštěvníci měli možnost vidět ukázky venkovské kultury evropských národů v podobě hudby a tance. Během dne souběžně probíhaly exkurze do skanzenu Veselý Kopec, Hlineckého muzea a galerie, zábavného parku Peklo Čertovina a Hlineckého pivovaru.

Večerní program byl zahájen rautem připraveným převážně z regionálních surovin farmářů a výrobců Pardubického kraje. Kulturní zážitek si mohli hosté užít při divadelním představení „Havlovy kraťasy“, které zahrálo Divadelní spolek GT Hlinsko. Během večera byl nakrojen dort k oslavě 10. výročí od založení Národní sítě Místních akčních skupin České republiky. K poslechu i tanci hrála do pozdních nočních hodin studentská kapela Day Dreams.

Čtvrteční dopoledne zahájil aktuálními informaci v rámci Programu rozvoje venkova ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka a poděkoval za spolupráci. Dopoledne pak bylo věnováno zkušenostem s prvními výzvami Místních akčních skupin v dalších Operačních programech a  přípravě výzev z Operačního programu životního prostředí s vazbou na tematickou pracovní skupinu Ovocné stromy a krátké dodavatelské řetězce. Nechyběly ani exkurze do historické části Betléma s výkladem.

Akce byla částečně financována z Celostátní sítě pro venkov. Dalšími spolupracujícími partnery bylo město Hlinsko, zástupci místních akčních skupin Pardubického kraje, studenti gymnázia v Hlinsku, hotelové školy Bohemia v Chrudimi a další dobrovolníci.

VF

Přílohy

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář