NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

LeaderFEST 2017 aneb Venkov tradičně i nově

Rubriky:Aktuality, Tiskové zprávy
logo_LeaderFEST_2017

Hlinsko se stalo na dva dny místem pro setkání zástupců místních akčních skupin a dalších příznivců venkova, pracujících metodou LEADER. Místní akční skupiny z České republiky, Polska, Slovenska, Gruzie, Rakouska a dalších zemí se v diskuzích vrátily k podstatě metody LEADER. Setkání sloužilo k výměně zkušeností, přátelským setkáním aktérů venkova, navázání spolupráce a představení příkladů dobré praxe ve venkovském prostoru.

Slavnostní zahájení již šestého mezinárodního setkání LeaderFEST 2017 Hlinsko aneb „Venkov tradičně i nově“ proběhlo ve středu 31. května dopoledne, přítomné přivítal předseda MAS Hlinecko, jež byla hlavní organizátorem celé akce, Ing. Martin Pavliš , otec myšlenky LeaderFESTu a zároveň předseda Národní sítě Místních akčních skupin České republiky, Ing. Jiří Krist, starosta města Hlinska Miroslav Krčil, DiS. a člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Ing. Václav Kroutil.

Po zahájení se již rozběhla programem naplánovaná vlna workshopů, diskuzí a také individuálních setkání nad aktuálními tématy hlavně vysokého zpoždění procesu schvalování Strategií komunitně vedeného místního rozvoje, Projekty spolupráce Místních akčních skupin, zkušenostmi s prvními výzvami Místních akčních skupin v Operačních programech nebo tvorbou Interních postupů, ve kterých jsou popsány lhůty, odpovědnost a postup činnosti uvnitř Místních akčních skupin.

Celou středu na Betlémě mezi roubenými chaloupkami probíhal doprovodný kulturní program v podobě jarmarečních stánků nabízejících regionální a místní produkty a výrobky Regionálních značek. Návštěvníci měli možnost vidět ukázky venkovské kultury evropských národů v podobě hudby a tance. Během dne souběžně probíhaly exkurze do skanzenu Veselý Kopec, Hlineckého muzea a galerie, zábavného parku Peklo Čertovina a Hlineckého pivovaru.

Večerní program byl zahájen rautem připraveným převážně z regionálních surovin farmářů a výrobců Pardubického kraje. Kulturní zážitek si mohli hosté užít při divadelním představení „Havlovy kraťasy“, které zahrálo Divadelní spolek GT Hlinsko. Během večera byl nakrojen dort k oslavě 10. výročí od založení Národní sítě Místních akčních skupin České republiky. K poslechu i tanci hrála do pozdních nočních hodin studentská kapela Day Dreams.

Čtvrteční dopoledne zahájil aktuálními informaci v rámci Programu rozvoje venkova ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka a poděkoval za spolupráci. Dopoledne pak bylo věnováno zkušenostem s prvními výzvami Místních akčních skupin v dalších Operačních programech a  přípravě výzev z Operačního programu životního prostředí s vazbou na tematickou pracovní skupinu Ovocné stromy a krátké dodavatelské řetězce. Nechyběly ani exkurze do historické části Betléma s výkladem.

Akce byla částečně financována z Celostátní sítě pro venkov. Dalšími spolupracujícími partnery bylo město Hlinsko, zástupci místních akčních skupin Pardubického kraje, studenti gymnázia v Hlinsku, hotelové školy Bohemia v Chrudimi a další dobrovolníci.

VF

Přílohy

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.