NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Work-kemp jako nástroj pro aktivní zapojení mládeže?

Rubriky:Tiskové zprávy

Komunitní práce s rodinami a dětmi nebo pomoc veřejně prospěšné organizaci. I toto jsou cíle work-kempů, které pořádá již od roku 1990 Roman Haken v Bartošovicích na Novojičínsku a nově také v jižních Čechách. V červenci 2021 jsme využili jeho nabídky poznat zblízka, jak takový kemp vlastně probíhá a jak to vypadá v jeho zákulisí. Přijali jsme s kolegyněmi z MAS Opavsko pozvání do Bartošovic, kde se tento work-kemp odehrával. Jeho smyslem je dobrovolnická práce pro Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, spolupráce s obcí, prohloubení dovedností jednotlivých účastníků a také zapojení dětí i mládeže.

„Vedeme dlouhodobě diskusi, komu vlastně takto pomáhat. Zda organizacím, které slouží široké komunitě anebo obcím, či soukromým podnikatelům. Vychází nám jako prospěšnější právě ta první možnost,“ vysvětluje filozofii work-kempů Roman Haken. Pobyty pro rodiny s dětmi na Stanici organizuje pod Základním článkem Hnutí Brontosaurus Žirafa od roku 1990 a za tu dobu se portfolio ´pomocníků´ rozšířilo nejen o jeho děti, ale i o jejich děti a další přátele a jejich děti, takže komunita se každým rokem rozrůstá.

„Dovedeme si představit myšlenku, že by se povědomí o work-kempech rozšířilo i mezi místní akční skupiny. Jednotlivé MASky ví nejlépe samy, kde takto mohou pomáhat a také si mohou zvolit svou cílovou skupinu, kterou může být například mládež starší 18 let,“ doplnil Roman Haken.

Na bartošovickém work-kempu nebyla nouze o různá překvapení. Dostali jsme možnost poznat zákulisí bartošovické záchranné stanice a mohli jsme diskutovat i s jejím vedoucím Petrem Orlem. Ubytování nám poskytla bývalá kasárna raketové základny v Hukovicích (místní část obce Bartošovice) a silným zážitkem byla prohlídka někdejší nádrže na kerosin, ve které by mohlo v budoucnu vzniknout zimoviště pro netopýry. Věnovali jsme se stavbě ještěrčích a hadích „hotelů“, úpravě chodníčků mezi voliérami dravců a pomohli jsme také uklidit výběh pro ježky. Vnímali jsme silně i přesah pracovního pobytu do vzdělávací a ekovýchovné oblasti, a tak jsme usoudili, že work-kemp by se dal zapojit i do našich MAPů.

Poznali jsme, že work-kemp není jen práce, ale také aktivní trávení volného času, ať už na kolech nebo na raftech. Pokud by se místní akční skupiny v myšlence work-kempů shlédly, vidíme v nich možnost, jak smysluplně pomoci venkovskému prostoru a komunitnímu životu.

Možnost zažít takový pobyt pro další zájemce z MAS bude hned následující týden (mezi 7. -14. srpnem), se stejným týmem, ale na jiném místě – v České Kanadě. Na Novobystřicku bude parta dobrovolníků vysekávat zarůstající rašelinné louky. Takže, máte-li zájem na jeden den přiložit ruku k dílu, ozvěte se neprodleně na: Roman Haken, 7777 937 11.

Koho tento námět zaujal, tak na závěr prozradím, že na podzim se připravuje 1,5 denní workshop na téma work-kempů pro MASky a následně ukázková „víkendovka“, kde si takovou akci i v praxi budete moci odzkoušet…

Milan Freiberg

 

 

 

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.