Work-kemp jako nástroj pro aktivní zapojení mládeže?
Komunitní práce s rodinami a dětmi nebo pomoc veřejně prospěšné organizaci. I toto jsou cíle work-kempů, které pořádá již od roku 1990 Roman Haken v Bartošovicích na Novojičínsku a nově také v jižních Čechách. V červenci 2021 jsme využili jeho nabídky poznat zblízka, jak takový kemp vlastně probíhá a jak to vypadá v jeho zákulisí. Přijali jsme s kolegyněmi z MAS Opavsko pozvání do Bartošovic, kde se tento work-kemp odehrával. Jeho smyslem je dobrovolnická práce pro Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích, spolupráce s obcí, prohloubení dovedností jednotlivých účastníků a také zapojení dětí i mládeže.
Fotogalerie work-kemp Bartošovice
„Vedeme dlouhodobě diskusi, komu vlastně takto pomáhat. Zda organizacím, které slouží široké komunitě anebo obcím, či soukromým podnikatelům. Vychází nám jako prospěšnější právě ta první možnost,“ vysvětluje filozofii work-kempů Roman Haken. Pobyty pro rodiny s dětmi na Stanici organizuje pod Základním článkem Hnutí Brontosaurus Žirafa od roku 1990 a za tu dobu se portfolio ´pomocníků´ rozšířilo nejen o jeho děti, ale i o jejich děti a další přátele a jejich děti, takže komunita se každým rokem rozrůstá.
„Dovedeme si představit myšlenku, že by se povědomí o work-kempech rozšířilo i mezi místní akční skupiny. Jednotlivé MASky ví nejlépe samy, kde takto mohou pomáhat a také si mohou zvolit svou cílovou skupinu, kterou může být například mládež starší 18 let,“ doplnil Roman Haken.
Na bartošovickém work-kempu nebyla nouze o různá překvapení. Dostali jsme možnost poznat zákulisí bartošovické záchranné stanice a mohli jsme diskutovat i s jejím vedoucím Petrem Orlem. Ubytování nám poskytla bývalá kasárna raketové základny v Hukovicích (místní část obce Bartošovice) a silným zážitkem byla prohlídka někdejší nádrže na kerosin, ve které by mohlo v budoucnu vzniknout zimoviště pro netopýry. Věnovali jsme se stavbě ještěrčích a hadích „hotelů“, úpravě chodníčků mezi voliérami dravců a pomohli jsme také uklidit výběh pro ježky. Vnímali jsme silně i přesah pracovního pobytu do vzdělávací a ekovýchovné oblasti, a tak jsme usoudili, že work-kemp by se dal zapojit i do našich MAPů.
Poznali jsme, že work-kemp není jen práce, ale také aktivní trávení volného času, ať už na kolech nebo na raftech. Pokud by se místní akční skupiny v myšlence work-kempů shlédly, vidíme v nich možnost, jak smysluplně pomoci venkovskému prostoru a komunitnímu životu.
Možnost zažít takový pobyt pro další zájemce z MAS bude hned následující týden (mezi 7. -14. srpnem), se stejným týmem, ale na jiném místě – v České Kanadě. Na Novobystřicku bude parta dobrovolníků vysekávat zarůstající rašelinné louky. Takže, máte-li zájem na jeden den přiložit ruku k dílu, ozvěte se neprodleně na: Roman Haken, 7777 937 11.
Koho tento námět zaujal, tak na závěr prozradím, že na podzim se připravuje 1,5 denní workshop na téma work-kempů pro MASky a následně ukázková „víkendovka“, kde si takovou akci i v praxi budete moci odzkoušet…
Milan Freiberg