NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Obce vyvěsí protestní modré cedule. Upozorňují na dělení dotací z EU

Rubriky:Zprávy z tisku
cedule

REGIONY: Obce a města už nehodlají být outsiderem v rozdělování evropských dotací nového rozpočtového období 2014 – 2020, chystají proto výraznou protestní akci. V den zasedání vlády hodlají samosprávy upozornit vládu, že dělení evropských prostředků nemá být „hrabáním pod sebe“ (viz přeškrtnutý symbol hrábí).

Ve středu 10. dubna 2013 v 9 hodin již téměř šesti stech obcích a městech České republiky budou vyvěšeny shora přiložené cedule. U značek vjezdu a výjezdu z obce připevní starostky a starostové výraznou modrou tabuli s přeškrtnutými hráběmi a nápisem, který hlásá, že daná obec má nárok na peníze z EU.

 Seznam obcí naleznete zde rozčleněn podle krajů http://www.jurencakova.cz/akce-cedule/   Tzv. Druhou zlínskou výzvu podporuje již na 1500 starostů, zastupitelů a veřejně činných osob ze všech 14 krajů ČR (seznam je zde http://www.jurencakova.cz/druha-zlinska-vyzva/)

Oficiální vyvěšení cedulí (fototermín s krátkým prohlášením) proběhne v obci Zlatníky – Hodkovice, dne 10. dubna v 9,00 u značky obce na příjezdové komunikaci č. I/101 směr Jesenice ─► Zlatníky – Hodkovice (v příloze mapa) za účasti:

  • Ing. Jana Juřenčáková, iniciátorka tzv. Druhé zlínské výzvy, bývalá senátorka (www.jurencakova.cz)
  • Ing. Jana Rezka, starosty obce Zlatníky – Hodkovice (www.zlatniky.cz)
  • Ing. Radan Večerka, za Spolek pro obnovu venkova (www.spov.org)
  • Ing. Věra Kovářová, za Sdružení místních samospráv (www.smscr.cz)
  • Ing. Zdeněk Miklas, za Sdružení místních samospráv (www.smscr.cz)

V tentýž okamžik ceduli vyvěsí i všechny připojivší se obce.

Dále bude následovat oficiální tisková konference, a to za účasti poslance Petra Gazdíka, předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, který podpořil spolu s dalšími poslanci tzv. Druhou zlínskou výzvu  dne 10. dubna v 10,30 hod. v atriu (tiskovém středisku) PSP ČR.

Pro více informací:

  • Ing. Jana Juřenčáková, iniciátorka a předsedkyně Iniciativy za živý venkov, 605736711, jana@jurencakova.cz
  • Edita Nezvalová, organizační manažerka SMS ČR, 604345806, nezvalova@smscr.cz

Co je Druhá zlínská výzva?

Venkovské obce se tímto protestem snaží upozornit na finanční prostředky v objemu okolo 500 miliard korun, které mají být určeny EU na (dotační periodu) plánovací období 2014 – 2020. Obce se obávají, že mohou opět skončit v megalomanských a samoúčelných projektech, ze kterých veřejnost ani stát nemají užitek.  „Navrhujeme také pro rozdělování peněz přednostně využít metodu LEADER, kdy o penězích určených pro daný region rozhodují  prostřednictvím místních akčních skupin přímo lidé z daného území – spolky, starostové i drobní podnikatelé. To se nám výrazně osvědčila. Je zde mnohem menší prostor pro korupční praktiky a velikášské projekty,“ podotkl Josef Zicha, starosta Vysokého Pole a další ze signatářů Druhé zlínské výzvy. „Nechceme nic nemožného, jen to, aby se lidé v odpovědných funkcích zamysleli, jak dát dotacím na další léta smysl,“ doplnil.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.