NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Obce vyvěsí protestní modré cedule. Upozorňují na dělení dotací z EU

Rubriky:Zprávy z tisku
cedule

REGIONY: Obce a města už nehodlají být outsiderem v rozdělování evropských dotací nového rozpočtového období 2014 – 2020, chystají proto výraznou protestní akci. V den zasedání vlády hodlají samosprávy upozornit vládu, že dělení evropských prostředků nemá být „hrabáním pod sebe“ (viz přeškrtnutý symbol hrábí).

Ve středu 10. dubna 2013 v 9 hodin již téměř šesti stech obcích a městech České republiky budou vyvěšeny shora přiložené cedule. U značek vjezdu a výjezdu z obce připevní starostky a starostové výraznou modrou tabuli s přeškrtnutými hráběmi a nápisem, který hlásá, že daná obec má nárok na peníze z EU.

 Seznam obcí naleznete zde rozčleněn podle krajů http://www.jurencakova.cz/akce-cedule/   Tzv. Druhou zlínskou výzvu podporuje již na 1500 starostů, zastupitelů a veřejně činných osob ze všech 14 krajů ČR (seznam je zde http://www.jurencakova.cz/druha-zlinska-vyzva/)

Oficiální vyvěšení cedulí (fototermín s krátkým prohlášením) proběhne v obci Zlatníky – Hodkovice, dne 10. dubna v 9,00 u značky obce na příjezdové komunikaci č. I/101 směr Jesenice ─► Zlatníky – Hodkovice (v příloze mapa) za účasti:

  • Ing. Jana Juřenčáková, iniciátorka tzv. Druhé zlínské výzvy, bývalá senátorka (www.jurencakova.cz)
  • Ing. Jana Rezka, starosty obce Zlatníky – Hodkovice (www.zlatniky.cz)
  • Ing. Radan Večerka, za Spolek pro obnovu venkova (www.spov.org)
  • Ing. Věra Kovářová, za Sdružení místních samospráv (www.smscr.cz)
  • Ing. Zdeněk Miklas, za Sdružení místních samospráv (www.smscr.cz)

V tentýž okamžik ceduli vyvěsí i všechny připojivší se obce.

Dále bude následovat oficiální tisková konference, a to za účasti poslance Petra Gazdíka, předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, který podpořil spolu s dalšími poslanci tzv. Druhou zlínskou výzvu  dne 10. dubna v 10,30 hod. v atriu (tiskovém středisku) PSP ČR.

Pro více informací:

  • Ing. Jana Juřenčáková, iniciátorka a předsedkyně Iniciativy za živý venkov, 605736711, jana@jurencakova.cz
  • Edita Nezvalová, organizační manažerka SMS ČR, 604345806, nezvalova@smscr.cz

Co je Druhá zlínská výzva?

Venkovské obce se tímto protestem snaží upozornit na finanční prostředky v objemu okolo 500 miliard korun, které mají být určeny EU na (dotační periodu) plánovací období 2014 – 2020. Obce se obávají, že mohou opět skončit v megalomanských a samoúčelných projektech, ze kterých veřejnost ani stát nemají užitek.  „Navrhujeme také pro rozdělování peněz přednostně využít metodu LEADER, kdy o penězích určených pro daný region rozhodují  prostřednictvím místních akčních skupin přímo lidé z daného území – spolky, starostové i drobní podnikatelé. To se nám výrazně osvědčila. Je zde mnohem menší prostor pro korupční praktiky a velikášské projekty,“ podotkl Josef Zicha, starosta Vysokého Pole a další ze signatářů Druhé zlínské výzvy. „Nechceme nic nemožného, jen to, aby se lidé v odpovědných funkcích zamysleli, jak dát dotacím na další léta smysl,“ doplnil.

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář