NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Brusel jedná s ČR o operačních programech

Rubriky:Zprávy z tisku
logo_EK

29.01.2014 Česká republika zahájila s Evropskou komisí neformální rozhovory o podobě operačních programů pro období 2014-2020, jejichž prostřednictvím potečou do země prostředky z evropských fondů. Úřednici z Evropské komise dorazili do hlavního města včera (28. ledna).

V příštím rozpočtovém období 2014-2020 budou evropské prostředky v České republice přerozdělovány prostřednictvím osmi operačních programů. O jejich přesné podobě se nyní povedou jednání s Evropskou komisí.

„S Evropskou komisí nyní probíhají první technická jednání o návrzích budoucích operačních programů, které zpracovali gestoři,“ vysvětlil EurActivu 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

Vyvrátil tak spekulace, s nimiž včera přišla některá česká média, že evropští úřednici vážili do Prahy cestu proto, aby projednali rizikové operační programy. Tedy ty programy, které mají problémy s nedočerpáním alokace ještě ze současného rozpočtového období.

Budoucí operační programy jsou součástí tzv. Dohody o partnerství, kterou pro příští „sedmiletku“ mezi sebou uzavírají členské státy a Evropská komise.

Podle náměstka Brauna jsou bruselští úřednici s přípravou českého textu spokojeni. „Evropská komise nás na úvod pochválila, jak daleko jsme se s dohodou již dostali,“ řekl redakci.

Něco si budeme muset vyjasnit

Rychlý úvod ale mohou zbrzdit problematické body v textu, které se na program jednání dostanou postupně. „Budeme projednávat body, které se budou muset změnit nebo vyjasnit,“ dodal Braun.

Připomínky Bruselu k poslední verzi dokumentu dorazily do Česka již na podzim loňského roku. S některými česká strana souhlasila, vůči jiným se ohradila.

Komise Čechy upozornila třeba na to, že nemají dostatečně úzce vymezeny některé aktivity, které chtějí z evropských prostředků podporovat. Předmětem jednání bude i funkční služební zákon, který země dlouhodobě postrádá.

Kromě přijetí zákona o státní správě je Česku vytýkán i zákon o posuzování vlivu staveb na životní prostředí z roku 2001, který Brusel považuje za nedostatečný. Navíc se stejně jako u služebního zákona jedná o tzv. předběžnou podmínku, kterou musí Česká republika splnit, aby mohla v příštím období začít čerpat evropské peníze.

Podle rezortu pro místní rozvoj, který na koordinací evropských fondů v Česku dohlíží, by partnerská dohoda s Komisí měla být podepsána do léta letošního roku.

Zdroj: euractiv.cz

 

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.