NS MAS

Národní síť Místních akčních skupin
České republiky

  • cs
  • en
Přihlásit se

Evropské fondy potřebují změnu, uvádí společné memorandum Venkov 2014+

Rubriky:Zprávy z tisku
sms

Venkov je příležitostí, jak účelně investovat evropské prostředky.

Dostatek peněz z Evropské unie (EU) na územní rozvoj či transparentní rozhodování o dotacích se zapojením obcí. To jsou dva ze šesti bodů memoranda s názvem „Územní dimenze pro rozvoj venkova 2014+“, které  podepsaly hlavní organizace zastupující menší města a obce v České republice – Sdružení místních samospráv ČR (SMS), Svaz měst a obcí ČR (SMO) a Spolek pro obnovu venkova ČR (SPOV). Memorandum co nejdříve dostanou všechna ministerstva, která připravují nové operační programy. Právě územní dimenzi totiž ještě nemají dořešenou.

Memorandum je vůbec prvním společným dokumentem, který definuje priority územního rozvoje za peníze z evropských fondů v programovacím období 2014 – 2020. Mimo jiné také říká, že pro dosažení regionálních cílů bude třeba dostat z EU zhruba 250 miliard korun. Z toho by 35 miliard korun mělo jít na projekty prostřednictvím místních akčních skupin metodou komunitně vedeného místního rozvoje.

att297-img_20140211_00003

„Memorandum je signálem, že stojíme na začátku rozumnějšího a transparentního rozdělování evropských financí do území. Věřím, že nám pomůže co nejvíce zapojit obce jako partnery pro plánování rozvoje území. Kdo jiný totiž zná potřeby území lépe, než starosta z regionu,“ říká Jan Sedláček, místopředseda Sdružení místních samospráv a starosta Křižánek na Vysočině.

„Ve shodě se vždy lépe dosahuje společných cílů. Věřím, že memorandum přispěje k odstranění bariér a společně tak podpoříme územní rozvoj. Většina problémů jde totiž napříč regiony, od malých obcí po městské oblasti. Všude tam jsou třeba peníze z Evropské unie pro to, aby se zamezilo ekonomické stagnaci a společně nastartoval růst“, upřesňuje význam memoranda a spolupráce předseda Komory obcí Svazu měst a obcí a starosta Čermné nad Orlicí Josef Bezdíček.

„Jsem moc rád, že jsme se dokázali dohodnout. Velmi oceňuji především to, že se memorandu uvádí jasná alokace na metodu komunitně vedeného místního rozvoje, která se má ukotvit v Dohodě o partnerství s Evropskou komisí,“ doplňuje Radan Večerka, místopředseda Spolku pro obnovu venkova.

Iniciátoři společného prohlášení v brzké době osloví další partnerské organizace, aby se k memorandu připojily. Zásadní strategický dokument týkající se rozdělování evropských dotací na územní rozvoj se začal připravovat loni na podzim.

Přílohy

Zdroj: SMS ČR

Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Poskytnuté údaje budou použity pouze pro účely sledování komentářů na tomto webu. Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.